Pielęgnacja

PIELĘGNACJA CIAŁA - CZY MOŻEMY SOBIE POZWOLIĆ NA JEJ POMINIĘCIE?

Jak to w większości przypadków bywa, w głównej mierze skupiamy się na pielęgnacji twarzy. Jest to ta część ciała, którą zawsze widać, jest swego rodzaju wizytówką każdego z nas. Jednak skóra pokrywa całe nasze ciało, dlaczego więc mielibyśmy zaniedbywać pozostałe jego części? 

Wielu z nas już na samą myśl o nakładaniu balsamu po kąpieli przechodzi dreszcz, niejednokrotnie spowodowany wizją nieprzyjemnego klejenia czy tłustości. Czy zawsze musi tak być? Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu dostrzeżecie zalety dbania o swoje ciało, które odwdzięczy się pięknym wyglądem! 


DLACZEGO SKÓRA POTRZEBUJE POMOCY? 

Skóra jako organ, który posiada kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jest narażona na negatywny jego wpływ. Począwszy od oczywistego tarcia, wywołanego ubraniami, po wysoką temperaturę, promieniowanie UV, mróz czy wiatr. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do uszkodzenia bariery hydro-lipidowej naskórka, a w konsekwencji do przesuszenia, utraty jędrności i elastyczności. A tego nikt z nas nie chce. Dlatego też warto się zastanowić nad odpowiednią pielęgnacją, która zregeneruje, nawilży oraz odżywi skórę. 


JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PIELĘGNACJA CIAŁA? 

Tak naprawdę już na etapie mycia Twojego ciała możesz zadbać o skórę. Przygotuj swój ulubiony peeling i wykonaj delikatny masaż. Złuszczysz martwe komórki naskórka (dzięki czemu skóra od razu będzie wyglądać lepiej, będzie gładsza), a dodatkowo pobudzisz krążenie krwi, przez co zminimalizujesz ryzyko powstania cellulitu. W przypadku, gdy Twoja skóra jest bardzo cienka, masz problemy z poszerzonymi naczynkami, zwróć uwagę, aby drobinki peelingu nie były zbyt ostre. 

Kolejnym etapem będzie nałożenie balsamu, mleczka, kremu bądź masła do ciała. Tutaj w zależności od twoich preferencji, na rynku istnieje mnóstwo opcji. Jeśli poszukujesz lekkich konsystencji, które szybko wchłoną się w skórę, wybierz mleczka, balsamy. W przypadku kremów oraz masła mogą one trochę dłużej pozostać na powierzchni naskórka, ale to wcale nie znaczy, że będą nieprzyjemnie tłuste. W dzisiejszych czasach formuły są na tyle zaawansowane, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych konsumentów. Każdy znajdzie coś dla siebie. 


JAKICH SKŁADNIKÓW SZUKAĆ? 

Różnorodność składów jest naprawdę spora. Jednak głównym zadaniem produktów do ciała będzie nawilżanie i odżywienie skóry. Główne grupy składników zostały przedstawione na rycinie 1. 

Za nawilżenie skóry odpowiadać będą humektanty, czyli grupa związków, która przyciąga wodę i wiąże ją w naskórku. Do nich zaliczyć możemy między innymi: 

  • Kwas hialuronowy (i jego pochodne) 
  • Glicerynę 
  • Sorbitol  
  • Propanediol  
  • Pantenol 
  • Piroglutaminian sodu (PCA) 
  • Glikol propylenowy 

Substancje tego typu znajdziemy w praktycznie każdym kosmetyku. To właśnie one zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia, a nie oleje, którym często mylnie przypisuje się ową funkcję. 

 

Ryc. 1 Podstawowe substancje aktywne znajdujące się w produktach do ciała. 

Kolejną grupą związków są oleje i masła roślinne. Poza oczywistą funkcją, którą jest tworzenie warstwy okluzyjnej. Będzie ona zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka, przez co nawilżenie na dłużej zostanie “zatrzymane” w skórze. Dodatkowo oleje są naturalnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które korzystnie wpływają na barierę ochronną skóry. Do tych bardziej popularnych maseł i substancji tłuszczowych zaliczamy: 

  • Olej kokosowy 
  • Masło Shea 
  • Masło kakaowe 
  • Olej lniany 
  • Olej z nasion konopi 
  • Olej z kiełków pszenicy 

Oczywiście jest ich znacznie więcej, nie trudno znaleźć je w składzie, w nazwie INCI będą posiadały końcówkę “Oil”.  

 

Przyjrzyjmy się teraz wazelinie, parafinie, lanolinie i silikonom. Ich działanie kosmetyczne jest bardzo podobne do olejów. Tworzą powłokę na powierzchni skóry, która ogranicza parowanie wody z naskórka, przez co pośrednio nawilżają. W produktach do pielęgnacji ciała stanowią bardzo dobre substancje, ochraniają skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Mit dotyczący alergizującego działania lanoliny wynikał z jej niewłaściwego oczyszczania w trakcie procesów technologicznych. Jest ona jak najbardziej bezpieczna do stosowania. 

 

Nie zapominajmy o ceramidach! Jeśli Twoja bariera hydro-lipidowa jest uszkodzona, to będzie to substancja idealna! Wspomagają procesy regeneracji, poprawiając ogólną kondycję skóry. 

Kolejną substancją wykorzystywaną w kosmetykach nawilżających będzie mocznik. Jednak tu zwróćmy uwagę na jego stężenie. Produkty zawierające powyżej 10% tego składnika będą złuszczały martwe komórki naskórka (takie stężenia często spotkamy w produktach do pielęgnacji stóp). 


PROPOZYCJE KOSMETYKÓW 

Zestawienie kosmetyków rozpoczynamy od peelingów do ciała. W zależności od upodobań możemy znaleźć produkty, które będą pozostawiały delikatny film na skórze, bądź te, których jedynym zadaniem jest złuszczanie martwych komórek naskórka. 

  • Phlov Scrub Me Up!: Naturalny, mineralno-cukrowy peeling do ciała o apetycznym zapachu brzoskwini. Zawiera 99,3% składników pochodzenia naturalnego w tym różową glinkę, oleje z nasion chia i kokosowy oraz masło Shea. 
  • Hagi Naturalny Scrub do Ciała z Olejem z Pestek Śliwki i Jojoba: Scrub do ciała na bazie bogatych w minerały soli zabłockiej i bocheńskiej usuwa martwy naskórek i pobudza mikrokrążenie. Pachnące marcepanem oleje z pestek śliwek i moreli odżywiają i regenerują skórę. 
  • Alkemie My Precious: Peeling myjący do ciała o zapachu mango, na bazie cukru i drobno zmielonych pestek moreli. Dodatek maseł (mango, shea i kakaowego) oraz lekkich olejów (kokosowego, słonecznikowego, sezamowego i ze słodkich migdałów) sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona i odżywiona (bogactwo witamin, minerałów i antyutleniaczy). 
  • Resibo Regenerating Body Scrub Lotus Effect: Wiodące cytrusowe nuty pomarańczy, mandarynki, cytryny i bergamotki dopełnia słodycz wanilii oraz korzenny aromat cynamonu. Cudowne połączenie zapachu z drobinkami soli i cukru zapewnia wrażenia niczym zabieg w Spa. 

W dziale maseł do ciała mamy Wam do zaproponowania świetne produkty w różnych przedziałach cenowych. Posiadają one zdecydowanie więcej olejów w składzie, dzięki czemu konsystencja jest bardziej bogata. 

  • VIANEK Intensywnie odżywcze masło do ciała: puszyste, aromatyczne masło do ciała zawierające bogactwo składników intensywnie odżywczych (masło kakaowe, masło shea, olej rokitnikowy, olej z pestek moreli). Ponadto ekstrakt z liści cykorii wspomaga regenerację i odbudowę skóry, wykazując działanie przeciwstarzeniowe. 
  • Mydlarnia Cztery Szpaki Mus Cynamon z Wanilią: jeśli szukasz produktu o korzenno-orientalnym, ciepłym zapachu - mus Cynamon z Wanilią będzie idealnym wyborem. 
  • Natural Secrets Bogate Masło do Ciała z Orzeźwiającym Melonem i Zieloną Herbatą: bogate masło do ciała o zapachu orzeźwiającego melona z zieloną herbatą. Posiada treściwą, ale puszystą konsystencję, która silnie nawilża i natłuszcza szorstką i popękaną skórę. Dodatkowo ochrania skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 
  • Mokosh Body Butter odżywcze masło do ciała żurawina: słodki zapach żurawiny w połączeniu z masłem Shea, olejem jojoba, z żurawiny, kiełków pszenicy i słodkich migdałów. Kosmetyk dba o odżywienie skóry oraz o prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka. 
  • IOSSI Mandarynka Bergamotka: w składzie znajdziemy organiczne masło Shea, olej krokoszowy, witaminę E. Świetnie pielęgnuje nawet najbardziej wymagającą skórę. Posiada unikatowy cytrusowy zapach z nutą bergamotki. 

 

Kolejną opisywaną grupą będą balsamy i mleczka. Posiadają one lżejszą konsystencję od maseł, dzięki czemu szybciej się wchłaniają (sprawdzą się dla najbardziej opornych osób). 

  • Korres Body Milk Lilac: kwiatowe połączenie świeżo ściętego bzu z aloesem oraz lekkim aromatem piżma zapewnia niezwykłe doznania zapachowe, jednocześnie nawilżając i odżywiając skórę. 
  • Sesderma C-VIT Radiance Glowing Body Milk: Lekkie, rozświetlające mleczko do ciała, które dodaje skórze blasku i witalności. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji porannej i wieczornej ze względu na swoją lekką konsystencję. W recepturze została wykorzystana stabilna forma witaminy C: 3-O-etyloaskorbinowy. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, wymiatające wolne rodniki, co w konsekwencji opóźnia proces starzenia. 
  • Bodyboom Modeling Body Lotion: Modelujące mleczko do ciała oparte w 98% na składnikach pochodzenia naturalnego. Zawiera między innymi masło Shea, trehalozę, olej Makadamia oraz Babassu. 
  • Nacomi Fluff SuperGood Body Cloud: Wygładzająca chmurka do ciała w formie puszystej pianki zawiera w swoim składzie: mleko z migdała ziemnego, olej Makadamia oraz ekstrakt z korzenia różeńca górskiego, posiadającego silne właściwości antyoksydacyjne. 
  • Hagi Wakacje na Bali: Mieszanka egzotycznego masła monoi i bogatego masła shea oraz zimnotloczonych olejów stanowi bazę, która pozwoli na odpowiednie natłuszczenie. Dodatek ekstraktu z bambusa, ogórka i hibiskusa pozwoli na stymulację produkcji kolagenu, złagodzenie podrażnień i zapewni efekt długotrwałego nawilżenia. 
  • Mokosh Bronzing Body Balm: kultowy produkt, który poza właściwościami nawilżającymi i odżywczymi, dodatkowo przyciemnia kolor skóry. Posiada piękny pomarańczowo-cynamonowy zapach. 

PODSUMOWANIE 

Dbanie o pielęgnację ciała to bardzo istotny element codziennej pielęgnacji. Mydła oraz żele pod prysznic pozbawiają naszą skórę substancji natłuszczających, które ochraniają powierzchnię naskórka. Aby uniknąć przesuszenia i podrażnień, bądź konsekwentny w aplikacji balsamów/maseł do ciała. Twoja skóra na dłużej pozostanie jędrna i gładka! 

Wróć