Pielęgnacja

Mascne

Trądzik wywołany maseczką ochronną

 

Pandemia koronawirusa zbiera swoje żniwa nie tylko w najbardziej oczywistym aspekcie zdrowia ogólnego (fizycznego i psychicznego), ale również w obrębie skóry twarzy. Nieustanne noszenie maseczek nie mogło obyć się bez konsekwencji. Oczywiście nikt nie podważa słuszności zasłaniania ust i nosa, które zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, aczkolwiek przyszło nam zmagać się z dość uprzykrzającym problemem.

Trądzik odmaseczkowy

Mascne – cóż to takiego? Nazwa pochodzi od angielskich słów „mask”, oznaczającego maseczkę oraz „acne” tłumaczonego jako trądzik. Pojęcie idealnie odzwierciedla ideę problemu, czyli zmiany o charakterze trądzikowym, pojawiające się w miejscu noszenia maseczki ochronnej.

Charakterystyka zmian skórnych

Jak rozpoznać, czy moje zmiany wpasowują się w trądzik odmaseczkowy?

  • Przede wszystkim czas, w którym pojawiły się wykwity skórne oraz ich umiejscowienie. Jeśli Twoje zmiany zaczęły ukazwać się po wielogodzinnym noszeniu maseczki i ograniczają się tylko do jej obrębu, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to właśnie mascne.

Jak wyglądają owe „zmiany skórne”?

  • Najczęściej są to krosty, wypełnione treścią ropną lub zaskórniki otwarte i zamknięte (potocznie nazywane „czarnymi kropkami”), rzadziej bolące, podskórne guzy (podskórne niedoskonałości w obrębie żuchwy są bardziej charakterystyczne dla zaburzeń na tle hormonalnym).

Przyczyny rozwoju mascne

No dobrze, skoro wiemy skąd się bierze mascne, jaka jest przyczyna powstawania zmian?

Głównymi winowajcami są wilgoć i ciepło. Mikroklimat, powstający pod maseczką to idealne środowisko dla bakterii, czy grzybów. Ciepłe i wilgotne powietrze, które wydychamy to świetne miejsce do namnażania drobnoustrojów, odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Niestety może również dojść do zaostrzenia stanu chorób już istniejących takich jak: atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, czy trądzik różowaty. Istotne w tym przypadku będzie również tarcie, wywołane na naszej skórze pod wpływem maseczki.

Jak sobie poradzić?

Jak sobie radzić z tak powszechnie występującym problemem? Kilka prostych kroków, które zapewnią ukojenie naszej skórze i pozwolą zapobiegać powstawaniu nowych zmian.

  • Prosta i oczywista rzecz, o której część osób zapomina – odpowiednia higiena! Chodzi tutaj o regularne wymienianie maseczek jednorazowych oraz pranie tych wielorazowych po każdym użyciu (warto je również przeprasować, wysoka tepmeratura dodatkowo zabija drobnoustroje)! Bakterie i grzyby będą się osadzać zarówno na naszej skórze jak i na maseczce. Dlatego tak ważne jest, aby były czyste i świeże.
  • Pamiętajmy również, aby nasze ręce były czyste i odkażone przed zakładaniem maseczki. Starajmy się nie dotykać twarzy w ciągu dnia, aby nie narażać dodatkowo cery na zanieczyszczenia.
  • Należy również zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, ukierunkowanej na działaniu przeciwbakteryjnym, regulującą pracę gruczołów łojowych i zapewniającą odpowiedni poziom nawilżenia.

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Istnieje kilka składników, które dominują w kosmetyjach do pielęgancji cer trądzikowych, problematycznych:

  • Przede wszystkim kwas salicylowy. Należy on do Beta-hydroksy kwasów (BHA) i posiada zdolność wnikania w głąb porów (jest rozpuszczany w tłuszczach). Dzięki swoim właściwościom doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych.
  • Kwasy AHA. Do tej grupy zaliczamy bardzo wiele substancji między innymi: kwas glikolowy, jabłkowy, mlekowy czy migdałowy. Wykazują właściwości złuszczające, wspomagające usuwanie martwego naskórka.
  • Kwasy PHA. Wśród nich wyróżniamy glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Jest to najsłabsza grupa kwasów, która poza delikatnymi właściwościami złuszczającymi, wykazuje również właściwości nawilżające.
  • Kwas azelainowy wykazuje silne właściwości przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne.

Pielęgnacja

Przejdziemy krok po kroku przez wszystkie etapy pielęgnacji. Pamiętajcie, aby każdy produkt dobierać do swojego typu cery.

Oczyszczanie

Zadbajmy o to, aby nasza skóra była dobrze oczyszczona po całym dniu chodzenia w maseczce. Zmiejszymy pawdopodobieństwo powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Starajmy się unikać silnych środków myjących, które mogą przesuszać naszą skórę (powszechnie znane SLS, SLES). Przykładowe rekomendacje produktów oczyszczających:

  • Bielenda Professional Supremelab Acid Fusion 3.0: zawiera w swoim składzie kwas migdałowy, kwas salicylowy, skwalan oraz kwas azelainowy, które posiadają właściwości delikatnie złuszczające i oczyszczające pory.
  • BASICLAB Micellis Płyn micelarny do skóry tłustej: w składzie znajdziemy zieloną herbatę, ekstrakt z rozmarynu, wyciąg z ogórka i trechalozę, które zapewnią działanie antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum, a także nawilżające.
  • Medik8 Surface Radiance Cleanse: połączenie kwasu migdałowego, mlekowego i salicylowego wraz z ekstraktem z mangostanu zapewnią kontrolę nad wydzielanym sebum, a także właściwości przeciwutleniające.
  • Dermomedica Azelaic Cleanser: połączenie kwasu azelainowego wraz z ekstraktem z zielonej herbaty wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe. Kosmetyk przeznaczony do każdego typu cery, nawet wrażliwej.
  • Dr. Ceuracle (Leegeehaam) Tea Tree Cleansing Foam: zawartość 30% wyciągu z drzewa herbacianego idealnie sprawdzi się dla skóry problematycznej, a dodatek masła Shea odżywia skórę twarzy.

Tonizacja

Kolejnym krokiem jest tonizacja, przywracająca odpowiednie pH naszej skórze, które waha się w obrębie 5.5 (lekko kwaśne). Unikajmy toników na bazie alkoholu, nadmiernie wysuszających, uszkadzających barierę hydro-lipidową naskórka. Przykładowe rekomendacje produktów tonizujących:

  • SOME BY MI AHA BHA PHA 30 Days Miracle Toner: połączenie kwasów AHA, BHA, PHA daje kompleksowe właściwości złuszczająco-wygładzające. Dodatek niacynamidu zapewnia odpowiednie nawilżenie i działanie przeciwzapalne.
  • COSRX AHA/BHA Clarifying Treatment: 1% zawartość kwasów AHA i BHA delikatnie oczyszcza pory, reguluje wydzielane sebum. Betaina, jako składnik wiążący wodę poprawi poziom nawilżenia w skórze.
  • DR. Ceuracle (Leegeehaam) Tea Tree Purifine 70 Toner: preparat zawierający aż 70% wyciągu z drzewa herbacianego, który idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, a dodatek aloesu i ekstraktu z ogórka złagodzi podrażnienia skórne.
  • Nacific Natural Pacific Real Floral Toner Rose: nawilżająco-łagodzący tonik na bazie wody różanej(92%), hialuronianu sodu, wąkroty azjatyckiej, olejku z drzewa herbacianego i ekstraktu z rozmarynu zapewni odpowiednie nawilżenie, jak również regulację produkcji sebum.
  • PURITO Galacto Niacin 97 Power Essence: preparat, zawierający aż 92% filtratu z grzybów Galactomyces oraz 5% niacynamidu. Dostaczają bogactwo witamin i minerałów, wspomagając regenerację i wygładzenie skóry, a także walkę ze stanami zapalnymi obecnymi w przebiegu trądziku.

Serum

Nie jest to konieczny element pielęgnacji, aczkolwiek może doskonale wzbogacić naszą pielęgnację w składniki aktywne. Przykładowe rekomendacje serum:

  • BASICLAB Serum Zmniejszające Niedoskonałości z Niacynamidem 10%: aktywne serum w postaci lekkiego żelu na bazie niacynamidu, filtratu z wody ryżowej, prebiotyku. Odpowiednie dla skóry z niedoskonałościami, zmagającej się z nadprodukcją sebum, błyszczeniem i trądzikiem.  
  • KOI Cosmetics Eliksir Nawilżający: produkt nadający się dla każdego typu cery w tym wrażliwej i trądzikowej. Lekka, bezolejowa formuła została wzbogacona o kwas hialuronowy, peptydy, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy oraz komórki macierzyste z neroli. Doskonale nawilża i regeneruje skórę.
  • Alkemie Magic Mixture normalizujący booster przeciw niedoskonałościom: produkt regulujący pracę gruczołów łojowych, zwężający pory, idealny dla cer problematycznych. Zawiera kompleks wyciągów z korzeni dzikiego jamu i lukrecji, azeoglicyny, izoflawonów sojowych, cynku PCA oraz witamin B3 (niacynamidu) i B6 (pirydoksyny), które wykazują działanie przeciwtrądzikowe.
  • Szmaragdowe Żuki Aesculus: delikatny preparat nadający się dla osób z cerą wrażliwą, bądź trądzikiem różowatym. Mnogość ekstraktów między innymi z kasztanowca, ruty i kocanki wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia i wspomaga walkę z łojotokiem.
  • IOSSI Krwawnik Tamanu: serum regeneracyjne zawierające olej tamanu i olejek z drzewa herbacianego, które idealnie nadają się do pielęgnacji cery trądzikowej.

Krem nawilżający

Element, o którym nie należy zapominać w codziennej pielęgnacji. Dobrze nawilżona skóra nie produkuje w nadmiarze sebum, a co za tym idzie zmniejsza się szansa na powstawanie stanów zapalnych i zaskórników. Przykładowe rekomendacje produktów:

  • DR. Ceuracle (Leegeehaam) Cica Regen 95 Soothing Gel: Żel o lekkiej, konsystencji, który zawiera 95% wąkroty azjatyckiej. Idealnie sprawdzi się dla cery wrażliwej, skłonnej do trądziku. Ekstrakt z kiwi i lotosu zadba o nawilżenie i regenerację skóry, wyciszając stany zapalne.
  • Korres Greek Yoghurt Probiotic Moisturiser: lekki krem o właściwościach łagodzących i kojących idealny dla cery mieszanej. Zawiera grecki jogurt, probiotyki i prebiotyki oraz wyciąg z alg morskich, które przywracają równowagę mikrobiomu skóry.
  • Sesderma Azelac: krem zawierający w swoim składzie kwas azelainowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe.
  • Pyunkang Yul ACNE Cream: hipoalergiczny, bezolejowy i nawilżający krem przeciwtrądzikowy o żelowej konsystencji, przeznaczony do codziennej pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Delikatnie usuwa martwe komórki naskórka, kontroluje wydzielanie sebum i zmniejsza widoczność porów. W swoim składzie zawiera ekstrakt z kory wierzby białej (naturalne źródło kwasu salicylowego) oraz niacynamid.
  • BENTON Goodbye Redness Centella Gel: nawilżająco-łagodzący żel, który koi i uspokaja problematyczną skórę oraz minimalizuje zaczerwienia.  Zawarta Centella Asiatica zmniejsza swędzenie, łagodzi wrażliwą i podrażnioną skórę, ponadto wspomaga proces gojenia i regeneracji. Dodatek olejku z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie.

Nie zapominajmy również o codziennej aplikacji kremu z filtrem, chroniącego przed promieniowaniem UV. Zapobiegnie to powstawaniu przebarwień, a Wasza skóra w przyszłości odwdzięczy się pięknym wyglądem bez zmarszczek.

W przypadku makijażu twarzy zalecane jest, aby był on jak najbardziej delikatny (oczywiście jeśli to możliwe). Starajmy się go nosić jak najkrócej, zmywając zaraz po powrocie do domu, najlepiej dwuetapowo (olejek do demakijażu + żel).

Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości lub potrzebujecie profesjonalnej konsultacji zapraszamy do kontaktu z naszym kosmetologiem, który posłuży radą i pomoże w doborze pielęgnacji, dedykowanej Twojej skórze.

Autor: Agnieszka Kuklewicz

Wróć