Pielęgnacja

MODA NA WCIERANIE

W ostatnim czasie dbanie o włosy i skórę głowy stało się wyjątkowo popularne. Zwracamy coraz większą uwagę na produkty, które wykorzystujemy w codziennej pielęgnacji, a nasza rutyna nie kończy się na szamponie i odżywce. Bardzo modne stały się wcierki, znajdziemy je zarówno w formie toniku, olejku czy emulsji. Ich działanie będzie różne, w zależności od wykorzystanych substancji aktywnych: przeciwłupieżowe, przeciwzapalne, wzmacniające i pobudzające porost włosów czy regulujące pracę gruczołów łojowych. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie wcierkach, które będą pobudzały wysyp tzw. “baby hair”. Miłej lektury!  


CZYM JEST WCIERKA I JAKIE MA DZIAŁANIE? 

Jest to forma kosmetyku, najczęściej bardzo wodnista (przypominająca serum, eliksir), która ma za zadanie dostarczyć naszej skórze głowy skoncentrowanych składników aktywnych. Niejednokrotnie opakowania produktów są wyposażone w specjalne końcówki, ułatwiające aplikację produktu. Nakładanie wcierek jest bardzo intuicyjne. Musimy jedynie pamiętać, żeby nie rozprowadzać kosmetyku po całej długości włosów, ponieważ nie w tym miejscu leży ich działanie! Kolejną rzeczą, którą musimy mieć na uwadze jest nasza systematyczność oraz czas. Nie możemy oczekiwać od produktu, że efekty działania zobaczymy od razu. Wzrost włosa to proces, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i pierwszych efektów wypatrywać min. Po miesiącu stosowania. 

  • Najpowszechniejsze działanie wcierek na porost, nadmierne przetłuszczanie polega na: 
  • Pobudzeniu wzrostu włosów, poprzez stymulację mieszków włosowych; 
  • Wzmocnieniu cebulek włosa - związane z lepszym ukrwieniem i poprawą metabolizmu; 
  • Korzystny wpływ na gruczoły łojowe, których praca zostaje wyregulowana. 

Wcierki są naprawdę jednym z lepszych wynalazków, które pomagają w zagęszczeniu, ale także wyregulowaniu pracy gruczołów, a co za tym idzie zniwelowaniu nadmiernego przetłuszczania. 


FORMUŁY WCIEREK 

Wcierki alkoholowe 

Jedne z popularniejszych produktów, które wysoko w składzie posiadają alkohol denat. Pewnie wielu z Was na starcie skreśli dany kosmetyk. Nie będzie to wcale rozsądne działanie! Jeśli nie posiadasz bardzo wrażliwej skóry głowy, to spokojnie możesz zastosować wcierkę na bazie alkoholu. Jakie jest jego działanie w kosmetyku? Pełni funkcję promotora przenikania, czyli zwiększa przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Oczywiście jego wysokie stężenie może wywołać delikatne mrowienie, pieczenie, ale w tym przypadku będzie to działało na korzyść, ponieważ dodatkowo pobudzi krążenie krwi w mieszkach włosowych.  

(Pamiętaj! Jeżeli odczucie jest bardzo nieprzyjemne, nie do wytrzymania zaprzestań stosowania kosmetyku. Skontaktuj się ze specjalistą.) 


Wcierki bezalkoholowe 

Jest to propozycja dla wrażliwych, przesuszonych skór głowy. W łagodny sposób oddziałują na skórę, nie wywołując podrażnień. Pamiętajmy jednak, że pomimo braku wysokich stężeń alkoholu, same substancje aktywne mogą wywołać podrażnienia czy alergię. Jak w każdym przypadku warto wykonać próbę uczuleniową. 


Wcierki olejowe 

Jest to grupa produktów, która posiada zarówno grono wielbicieli jak i przeciwników. Nie będzie to typ kosmetyku dla każdego. Wcierki olejowe są trudniejsze w zmywaniu, stosujemy je przed myciem włosów. 


PRZYJRZYJMY SIĘ SKŁADOM 

Jeśli zerkniesz na skład INCI wielu wcierek, to zauważysz, że wcale nie są one zbyt długie. Bardzo często bazują na jednej lub kilku substancjach aktywnych, które w odpowiednim stężeniu będą wykazywać skuteczne działanie. Do bardzo popularnych substancji aktywnych, które znajdziemy w niejednej wcierce zaliczyć możemy: 

  • Ekstrakty roślinne z: pokrzywy, łopianu większego, gorczycy białej, bluszczu pospolitego, skrzypu czy chrzanu. 
  • Oleje: z kozieradki, musztardowy. 
  • Niacynamid. 
  • Olejki eteryczne. 

Są to substancje, które poprawiają mikrokrążenie, przez co stymulują cebulki włosów. Dodatkowo wzmacniają włosy, działają przeciwłupieżowo, antybakteryjnie oraz regulują pracę gruczołów łojowych. 


POLECANE PRODUKTY 

W kwestii regulacji pracy gruczołów łojowych, nadmiernego przetłuszczania skóry głowy, mamy do zaproponowania dwa produkty. Pierwszym z nich jest VIANEK Normalizujący tonik wcierka do skóry głowy. Bezalkoholowa formuła, w której składzie znajdziemy: ekstrakt z pokrzywy, pokrzywy, skrzypu, łopianu i szałwii oraz olejki eteryczne (rozmarynowy i eukaliptusowy). Posiada działanie seboregulujące i jednocześnie wzmacniające włosy. Kosmetyk został wyposażony w bardzo wygodny atomizer, który ułatwia aplikację produktu. 

VIANEK Normalizujący tonik wcierka do skóry głowy 150ml - SohoGlam 

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć odżywki-wcierki marki Jantar. Produkt powstał z myślą o włosach słabych, zniszczonych i delikatnych. W składzie znajdziemy słynny ekstrakt z bursztynu, który wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające. Dodatkowo wzmacnia, wygładza i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. W składzie znajdziemy również wyciąg z bluszczu pospolitego, korzenia łopianu oraz niacynamid, które korzystnie wpływają na pracę gruczołów łojowych. Ekstrakt z rumianku rzymskiego oraz arniki górskiej łagodzi podrażnienia, odżywia i działa przeciwzapalnie. Kosmetyk posiada wygodny aplikator, dzięki któremu nakładanie produktu jest proste i przyjemne. 

Farmona Jantar odżywka-wcierka do włosów i skóry głowy na porost włosów 100ml


NAJWAŻNIEJSZE PORADY 

  1. Jak sama nazwa wskazuje, wcierkę wcieramy w skórę głowy. Jednak czy są inne ważne aspekty, o których warto pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z wcieraniem> poniżej znajdziecie kilka porad, mogących pomóc Wam w wyciągnięciu całego potencjału z produktu. 
  2. Wcierki lubią masaże. Poprzez delikatny masaż (wykonany opuszkami palców, czy dedykowanymi masażerami) pobudzamy krążenie krwi, co doprowadzi do lepszego wchłaniania substancji aktywnych. Dlatego w trakcie nakładania kosmetyku bardzo istotne jest jego wmasowanie w skórę. 
  3. Jak często stosować? Nie ma tu jednej reguły dla wszystkich produktów. Łagodne wcierki można aplikować zdecydowanie częściej niż te oparte na alkoholu. Warto jednak zastosować się do zaleceń producenta w tej kwestii. 
  4. Speelingowana skóra głowy lepiej przyjmie składniki aktywne. Dobrze oczyszczona i pozbawiona martwych komórek naskórka skóra głowy lepiej “wchłonie” substancje aktywne. Dlatego warto dzień/dwa wcześniej wykonać peeling skóry głowy i nakładać wcierki na oczyszczoną skórę. Sytuacja może wyglądać trochę inaczej, jeśli zastosujemy wcierki olejowe. Te zdecydowanie lepiej zastosować przed myciem włosów. 

Tymi kilkoma krótkimi poradami kończymy nasz dzisiejszy wpis. Mamy nadzieję, że rozpoczniecie swoją przygodę z wcierkami, z zastosowaniem naszych porad i poleceń. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii doboru kosmetyków, skontaktuj się z nami telefonicznie (577505059, mailowo (hello@sohoglam.pl) lub poprzez nasze social media (@sohoglam.pl), a bardzo chętnie pomożemy.      

 

 

 

Wróć