Pielęgnacja

BAKUCHIOL – CZY MOŻNA GO NAZWAĆ ZAMIENNIKIEM RETINOLU?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej substancji, która w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Mowa tutaj o bakuchiolu. Przez wielu porównywany jest do retinolu, zarówno pod względem działania, jak i efektów na skórze. Jednak czy możemy przyrównywać do siebie te dwie substancje? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź we wpisie! Przejdziemy przez właściwości, działanie i ogólną charakterystykę bakuchiolu, by rozwiać wszelkie wątpliwości. 


PODSTAWOWE INFORMACJE 

Bakuchiol jest substancją pochodzenia roślinnego, wyizolowaną po raz pierwszy w 1973 roku. Głównym źródłem są nasiona Psoralea corylifolia, jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych. Bakuchiol znany jest ze swoich właściwości leczniczych, wykorzystywany między innymi w tradycyjnej medycynie Indii czy Chin. Nie należy on jednak do pochodnej witaminy A – powszechnie znanych retinoidów. Jak to jest z jego aktywnością na skórze? 


DZIAŁANIE 

Bakuchiol należy do substancji, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji wielu typów skóry. Przede wszystkim posiada właściwości normalizujące produkcję sebum. Działa przeciwzapalnie oraz hamuje rozwój bakterii, odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Wspomniane aktywności będą mieć szczególne znaczenie dla cer tłustych i trądzikowych, borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem cery oraz pojawianiem się niedoskonałości. 

Bakuchiol korzystnie wpływa na rozjaśnianie przebarwień oraz niweluje szansę powstawania nowych (poprzez wpływanie na syntezę melaniny). 

Dodatkowo bakuchiol wykazuje działanie antyoksydacyjne. W tym miejscu zatrzymamy się dłużej, ponieważ jest to jedna z bardziej interesujących funkcji tej substancji. O ile retinoidy, jako świetnie przebadane substancje, stosowane w leczeniu problemów skórnych od lat, wykazują konkretne działanie przeciwstarzeniowe (stymulują syntezę kolagenu, niwelują degradację istniejącego kolagenu, przemiany syntezy melaniny) o tyle bakuchiol nie posiada tak dokładnych badań, czy potwierdzających wyników. Wykazuje on jednak świetne działanie przeciwutleniające. Jakie ma to znaczenie dla skóry? Jak dobrze wiecie, wolne rodniki obecne są w otaczającym nas świecie. W nadmiernej ilości nie są jednak korzystne. Tzw. Stres oksydacyjny posiada udowodnione, negatywne działanie na skórę w kontekście starzenia. Bakuchiol wykazuje aktywację faktora Nrf2, który odgrywa rolę w komórkowej odporności na stres oksydacyjny. Dodatkowe właściwości antyoksydacyjne obejmują: wymiatanie wolnych rodników oraz zapobieganie peroksydacyji (utlenianiu) lipidów. 

Jeśli chodzi o efekty uboczne stosowania kosmetyków, wzbogaconych o bakuchiol, to jest ich zdecydowanie mniej niż w przypadku retinoidów. Jednak nie oznacza to, że jest to substancja całkowicie obojętna czy pozbawiona negatywnych aspektów. Jak każdy związek aktywny, a już w szczególności pochodzenia roślinnego, może powodować alergie, podrażnienia. Jest to bardzo indywidualna kwesta, dlatego ciężko określić, jakie efekty pojawią się na Twojej skórze. W przypadku KAŻDEGO, nowego kosmetyku, którego wprowadzamy do pielęgnacji, warto wykonać próbę uczuleniową. 

Bezpieczeństwo kosmetyków w kontekście stosowania przez kobiety w ciąży, to bardzo delikatna i istotna kwestia. Skóra kobiet w ciąży bardzo często charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością między innymi na substancje zapachowe oraz wyższe stężenia składników aktywnych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że bakuchiol jest w stu procentach bezpieczną substancją do stosowania w ciąży, co bardzo często znajdziemy w deklaracjach marketingowych. Z drugiej strony nie można go całkowicie dyskwalifikować. Na pewno w porównaniu do retinoidów (które są przeciwwstakazane do stosowania w ciąży) są zdecydowanie bardziej tolerowane. Miejmy na uwadze, że jest to specyficzna grupa osób, na których nie wykonuje się standardowych badań.  

Bakuchiol jest substancją, która nie wywołuje efektu fotouczulającego, w porównaniu do retinoidów. Dlatego może to być bardzo dobra opcja do stosowania latem. Zdecydowanie będzie dobrą propozycją do wypróbowania dla cer wrażliwych. 


KOSMETYKI Z BAKUCHIOLEM  

Poniżej przedstawiamy Wam kilka propozycji kosmetyków dostępnych w naszym sklepie, dla różnych typów cer. 

Swederm Remedy Serum 

Pierwszą propozycją będzie serum, które świetnie sprawdzi się dla cer mieszanych, tłustych i trądzikowych. Zawiera bogactwo składników aktywnych, między innymi: 

  • bakuchiol,  
  • miąższ z liści aloesu,  
  • niacinamid , 
  • ekstrakt z pestek arnoty,  
  • wyciąg z owoców kaparu,  
  • wyciąg z opuncji figowej. 

Połączenie składników przeciwzapalnych, regulujących pracę gruczołów łojowych oraz antybakteryjnych świetnie sprawdza się w przypadku problemów z niedoskonałościami. Lekka formuła produktu nie obciąża skóry, szybko się wchłania, daje odczucie świeżości. 


Veoli Botanica Focus Lifting Milk 

Posiadasz skórę wrażliwą, chciałbyś jednocześnie zadbać o działanie przeciwstarzeniowe? Liftingująca emulsja marki Veoli może być propozycją dla Ciebie! Połaczenie bakuchiolu, komórek macierzystych, kwasu hialuronowego oraz fitoaktywnych ekstraktów przyniesie Twojej skórze przyjemne ukojenie, a przy regularnym stosowaniu ochronę antyoksydacyjną, przeciwstarzeniową. 


Medik8 Calmwise Colour Correct 

Unikatowy kosmetyk, o wielu zastosowaniach! Dzięki obecności zielonych, mineralnych pigmentów pozwala na korekcję zaczerwienień, które stają się mniej widoczne. Produkt bardzo dobrze sprawdza się jako baza pod makijaż, jednocześnie pielęgnując skórę. Co znajdziemy w składzie? 

  • 0.5% bakuchiol,  
  • złocień maruna, 
  • wyciąg z rumianku,  
  • niacynamid, 
  • ekstrakt z aloesu. 

Będzie to kosmetyk, który sprawdzi się praktycznie dla każdego typu cery, w tym zmagającej się z trądzikiem różowatym. 


Dermomedica 0.05% Retinal Cream 

Ostatnia propozycja to ciężki kaliber. Połączenie retinalu, bakuchiolu oraz niacynamidu daje świetne rezultaty w przypadku cer dojrzałych. Zapewnia bardzo dobre rezultaty przeciwstarzeniowe, stymuluje odnowę naskórka, produkcję kolagenu. Dodatek bakuchiolu podbija efektywność kosmetyku. 

Podsumowując i odpowiadając na nasze pytanie z wstępu. Czy bakuchiol to substytut/odpowiednik retinolu? Niekoniecznie. Oba wykazują działanie przeciwstarzeniowe, które działa jednak w trochę innych aspektach. Oba typy substancji przyniosą korzyść cerom, zmagającym się z niedoskonałościami czy przebarwieniami. Pamiętajmy jednak o setkach badań przeprowadzonych w kontekście działania retinoidów oraz znacznie mniejszej ilości w przypadku bakuchiolu.  

 

Bibliografia: 

“Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoaging”; S. Dhaliwal, I. Rybak, S. Ellis, M. Notay, M. Trivedi, W. Burney, A.R. Vaughn, M. Nguyen, P. Reiter, S. Bosanac, H. Yan, N. Foolad, R.K. Sivamani; Department of Dermatology, University of California - Davis  

Wróć