Pielęgnacja

FOTOPROTEKCJA

FOTOPROTEKCJA – CZYLI JAK POLUBIĆ PRODUKTY Z SPF 

 

Jak dobrze wszystkim wiadomo, bez promieniowania słonecznego nie byłoby życia na Ziemi. Ma ono wpływ na każdą istotę, regulując cykl wzrostu i dostarczając niezbędnej energii. Na ogólną nazwę “światło słoneczne” składa się promieniowanie ultrafioletowe, długofalowe promieniowanie widzialne i podczerwień. W naszym artykule skupimy się na promieniowaniu ultrafioletowym.  

 

*** 

CHARAKTERYSTYKA PROMINIOWANIA UV 

 

Widmo promieniowania ultrafioletowego przedstawia się następująco: 

  • UVA – zakres 320nm – 400nm. 
  • UVB – zakres 280nm – 320nm. 
  • UVC – zakres 100nm – 280nm. 

Rozróżnienie na poszczególne zakresy jest bardzo istotne. Promieniowanie UVC jest pochłaniane przez warstwę ozonową. Jest ono sztucznie wykorzystywane w lampach bakteriobójczych. Jego kontakt ze skórą powodowałby wystąpienie intensywnego rumienia, podrażniałby spojówkę i rogówkę oka. 

Promieniowanie UVA dociera w znacznych ilościach do powierzchni Ziemi, bo aż do 95%. Natomiast promieniowanie UVB zaledwie w 5%

 

  *** 

DLACZEGO POWINNIŚMY SIĘ OBAWIAĆ NADMIARU PROMIENIOWANIA UV? 

 

O ile same liczby i zakresy mogą nic nie mówić, o tyle znane są reakcje naszego organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego.  

Głębokość penetracji promieniowania jest wprost proporcjonalna do długości fali. Innymi słowy im dłuższy zakres, tym głębszych warstw skóry dosięgnie. 

Promieniowanie UVB kumuluje swoją energię w naskórku, natomiast UVA w skórze właściwej. W tabeli zostały przedstawione objawy i skutki nadmiernej ekspozycji na słońce.(Tabela 1) 

PROMIENIOWANIE UVA  PROMIENIOWANIE UVB 

Odpowiedzialne za fotostarzenie skóry. 

Objawy: 

  • Zmarszczki 
  • Przesuszenie skóry 
  • Utrata elastyczności 
  • Pojawiające się przebarwienia 

Objawy: 

  • Rumień 
  • Poszerzenie naczyń krwionośnych i ich uszkodzenie. 
  • Stan zapalny, który może pozostawić przebarwienia. 
  • Oparzenia  

Tabela 1. Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Nie zapominajmy również o najpoważniejszym skutku promieniowania, jakim są nowotwory skóry. Ochrona przeciwsłoneczna w dużym stopniu może zapobiec rozwojowi zmian o charakterze rakowym. 

 

*** 

NATURALNE MECHANIZMY OBRONNE 

 

Ludzki organizm wykształcił mechanizmy obronne przed promieniowaniem UV. W głównej mierze chodzi o ochronę materiału genetycznego komórki. Główną rolę odgrywa tutaj pigment skóry i tęczówki oka – melanina. Rozprasza i absorbuje promieniowanie, a samą energię promieniowania ultrafioletowego zamienia na energię cieplną. Jednak nie jest w stanie poradzić sobie z nadmierną jego ilością. 

Czas ekspozycji na słońce, w którym nie dochodzi do uszkodzeń skóry, ciężko określić co do minuty. W zależności od fototypu skóry, długość bezpiecznego przebywania na słońcu będzie różna. 

Krótkie ekspozycje na słońcu, będą miały korzystny wydźwięk, w szczególności jeśli chodzi o syntezę witaminy D3. Starajmy się jednak ochraniać twarz, szyję i dekolt, ponieważ są to elementy naszego ciała, które najszybciej podlegają uszkodzeniom. 

 

 *** 

KREMY Z FILTREM 

 

Istnieją dwa typy substancji promieniochronnych. Filtry chemiczne (które pochłaniają promieniowanie UV) oraz fizyczne (rozpraszają/odbijają promieniowanie, jak również pochłaniają promieniowanie). Cechy poszczególnych grup zostały przedstawione w tabeli. (Tabela 2) 

FILTRY FIZYCZNE FILTRY CHEMICZNE
  • Substancje pochodzenia mineralnego. 
  • Ochraniają głównie przed UVB, w mniejszym stopniu przed UVA. 
  • Nie powodują alergii ani podrażnień. 
  • Są stabilne chemicznie jak i fizycznie. 
  • Mogą bielić skórę. 
  • Do tej grupy zaliczamy: dwutlenek tytanu i tlenek cynku. 
  • Mogą wnikać w powierzchowne warstwy skóry. 
  • W zależności od konkretnego związku, będą posiadać różną ochronę przeciwsłoneczną. 
  • Mogą powodować alergie u osób ze skórą wrażliwą. 
  • Łatwe w aplikacji, nie powodują bielenia. 
  • Wyróżniamy substancje, które ochroniają przed promieniowaniem UVA, UVB lub obu na raz. 
  • Tabela 2. Charakterystyka filtrów chemicznych i fizycznych. 

 

*** 

SKĄD WIADOMO, CZY DANY PRODUKT OCHRANIA PRZED PROMIENIOWANIEM UVA I UVB? 

 

Dla wielu osób analiza składów nie jest prostym zadaniem, a odpowiedź na pytanie, który konkretnie związek będzie ochraniał skórę przed promieniowaniem, nie jest oczywista. O ile w przypadku filtrów mineralnych sprawa jest dość łatwa (ponieważ należą do niej tylko dwie substancje), o tyle grupa filtrów chemicznych jest bardzo obszerna (niejednokrotnie w INCI wykorzystywane są nazwy handlowe związków). 

Dlatego też należy sprawdzać oznaczenia producenta, widniejące na opakowaniu produktu. Symbol SPF odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVB.  

W przypadku ochrony przed UVA powinniśmy szukać oznaczeń takich jak: PA, PPD lub UVA w kółeczku.  

Pamiętajmy, że żaden produkt nie będzie w stanie ochronić skóry w 100%. Jeśli którykolwiek produkt deklaruje całkowitą ochronę (blokery promieniowania), to trzeba mieć na uwadze, iż jest to nieprawda. 

 

***

PRAWIDŁOWA APLIKACJA KREMÓW Z FILTREM 

 

Aby krem z filtrem SPF mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję, należy zaaplikować odpowiednią jego ilość. Zaleca się stosowanie 2mg produktu na każdy centymetr kwadratowy skóry, aby uzyskać deklarowaną przez producenta fotoprotekcję. 

Dodatkowo pamiętajmy o reaplikacji. Agencja FDA zaleca ponowne nakładanie produktu, co około dwie godziny. Kontakt z wodą, potarcie skóry czy intensywne pocenie również spowoduje konieczność reaplikacji kremu z filtrem. 

Zwróćmy również uwagę na to, kiedy używamy produktów promieniochronnych. Utarło się przekonanie o stosowaniu kremów z filtrem tylko w okresie letnim, podróży wakacyjnych. Jest to błędne myślenie, ponieważ promieniowanie UVA, odpowiedzialne między innymi za starzenie skóry przenika przez chmury oraz szyby okienne. Jego poziom jest na stałym poziomie, niezależnie od pogody czy pory roku. Dlatego skuteczna fotoprotekcja trwa cały rok. 

Jeśli chodzi o zmywanie produktów z SPF w pielęgnacji wieczornej, pamiętajmy, aby wykorzystać odpowiednio oczyszczające produkty. Zmniejszy się prawdopodobieństwo zaczopowania ujść gruczołów łojowych i ewentualnego powstawania zaskórników. 

 

 *** 

PROPOZYCJE KREMÓW SPF DO TWARZY 

 

  • Produkty marki Cell Fusion C 

Marka w swojej ofercie posiada 3 serie kremów promieniochronnych, dedykowanych różnym typom cery (od wrażliwej, suchej, po mieszaną i tłustą). Łączą w sobie połączenie filtrów mineralnych i chemicznych. 

  • Kosmetyki Ultrasun 

To doskonałe rozwiązanie dla osób, aktywnie uprawiających sport. Formuły kosmetyków są odporne na pot i ścieranie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w nawet najcięższych warunkach. 

  • Korres YOGHURT krem-żel ochronny do twarzy i okolic oczu SPF50 

Łączy w sobie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną z bogactwem składników pielęgnujących skórę (między innymi probiotyki, pochodzące z yogurtu). 

  • Basiclab protecticus lekki krem ochronny spf50+ prewencja i antyoksydacja 

Polska marka kosmetyków, znana z dopracowanych składów i efektywności działania. Dzięki zawartości licznych antyoksydantów produkt skutecznie ochrania przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak również neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za liczne zniszczenia na poziomie komórkowym. Najlepiej sprawdzi się dla cer suchych, mieszanych. 

  • Holika Holika Aloe Soothing Essence Waterproof Sun Gel SPF50+ 

Produkt oparty na filtrach chemicznych o lekkiej, żelowej konsystencji. Sprawdzi się w przypadku każdego typu skóry (w szczególności mieszanej i tłustej).  

  • Make Me Bio UVA-UVB Protect SPF30 

Propozycja dla osób, ceniących naturalne składy. Formuła produktu oparta jest na dwutlenku tytanu. Krem sprawdzi się w pielęgnacji cer suchych, mieszanych. 

Oczywiście to tylko część propozycji, dostępnych w naszym sklepie: www.sohoglam.pl 

Jeśli masz trudności z wyborem kosmetyków, skontaktuj się z naszym kosmetologiem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania. 

 

 *** 

PODSUMOWANIE 

 

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najistotniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Zaniedbywanie tego kroku, będzie skutkować szybszym starzeniem skóry, jej przesuszeniem, a w najgorszym wypadku rozwojem nowotworów. Nawet najbardziej zaawansowana pielęgnacja na nic się zda, jeśli będziemy zaniedbywać fotoprotekcję. 

 

Ochrona przeciwsłoneczna dla twarzy

Ochrona przeciwsłoneczna dla ciała

 

Wróć